המרכיב המכשירי להריון: עיסוי טרום לידתי

טיפול בעיסוי שימש במשך מאות שנים לשיפור הבריאות הכללית, הפחתת מתחים והפגת מתח שרירים. עיסויים במהלך ההיריון קיבלו פעמים רבות תגובות אמביוולנטיות מקהילת הבריאות בנוגע לבטיחותם ומטרתם. מחקרים ומחקרים מודרניים הראו שטיפול בעיסוי לפני לידה יכול להוות מרכיב אינסטרומנטלי בטיפול טרום לידתי של נשים ויש לקחת בחשבון בזהירות.

מאמר זה פורסם במקור באיגוד ההריון האמריקני וניתן למצוא אותו כאן .

shutterstock_511561408.jpg דרך shutterstock.com

ראשית, למרות שרוב מוסדות הכשרה לעיסוי מלמדים טיפול בעיסוי לנשים בהריון, עדיף למצוא מטפל בעיסוי מוסמך בעיסוי טרום לידתי . ה- APA (איגוד ההריון האמריקני) עובד עם מגוון מטפלים בעיסוי שהוכשרו לעבוד עם נשים בהריון, אך עדיין חשוב לשאול לגבי הכישורים.

עיסוי הריון : היתרונות של עיסוי טרום לידתי

מחקרים מצביעים על כך שטיפול בעיסוי שבוצע במהלך ההיריון יכול להפחית חרדה, להפחית את תסמיני הדיכאון, להקל על כאבי שרירים וכאבי פרקים, ולשפר את תוצאות הלידה כולל בריאות יילוד. טיפול בעיסוי נותן מענה לצרכים שונים באמצעות טכניקות שונות, שאחת מהן נקראת עיסוי שוודי.

העיסוי השבדי שואף להירגע מתח שרירים ולשפר את זרימת הלימפה ודם באמצעות לחץ קל המופעל על קבוצות השרירים בגוף. עיסוי שוודי הוא שיטת העיסוי המומלצת במהלך ההיריון מכיוון שהיא מטפלת בנוחיות רבות ושכיחות הקשורות בשינויים בשלד ובמחזור הדם שמובילים משמרות הורמונליות.

download eBook

תקנת הורמונים

מחקרים שנעשו בעשר השנים האחרונות הראו שרמות ההורמונים הקשורים להרפיה ולחץ משתנים באופן משמעותי כאשר טיפול בעיסוי מוצג לטיפול טרום לידתי של נשים. זה מוביל לוויסות מצב רוח ולשיפור בריאות הלב וכלי הדם.

אצל נשים שקיבלו עיסויים דו שבועיים במשך חמישה שבועות בלבד, הורמונים כמו נוראדרנלין וקורטיזול (הורמונים הקשורים למתח) הופחתו, ורמות הדופמין והסרוטונין הוגדלו (רמות נמוכות של הורמונים אלה קשורות ל- דיכאון ).

שינויים אלה ברמות ההורמונים הובילו גם פחות סיבוכים במהלך הלידה ופחות מקרים של סיבוכים של יילוד, כמו משקל לידה נמוך. העדויות מצביעות על כך שיש יתרונות בריאותיים של האם והיילוד כאשר עיסוי טיפולי משולב בטיפול טרום לידתי רגיל.

הפחתת הנפיחות

בצקת, או נפיחות במפרקים במהלך ההריון, נגרמת לרוב כתוצאה מירידה במחזור הדם ועליית הלחץ על כלי הדם העיקריים על ידי הרחם הכבד. העיסוי מסייע בהמרצת רקמות רכות להפחתת איסוף הנוזלים במפרקים נפוחים. זה גם משפר את פינוי פסולת הרקמות הנישאת על ידי מערכת הלימפה של הגוף.

Improvemen t של כאב עצבי

019008-00333P Koni Sims Massage Therapist-09_15_2016.jpg
דרך קוני סימס, MMP, CLT, SMT

כאב עצבי סקיתי נחווה על ידי נשים רבות בשלהי ההיריון כאשר הרחם נשען על שרירי רצפת האגן והגב התחתון. לחץ הרחם מפיץ מתח לשרירי הרגל העליונה והתחתונה, וגורם להם להתנפח ולהפעיל לחץ על העצבים הסמוכים.

טיפול בעיסוי פונה לעצבים המודלקים בכך שהוא עוזר לשחרר את המתח על השרירים הסמוכים. נשים רבות חוו ירידה משמעותית בכאבי העצבים הסיאטיים במהלך ההיריון באמצעות עיסוי.

יתרונות פוטנציאליים אחרים של עיסוי טרום לידתי:

 • כאב גב מופחת
 • הפחתת כאבי מפרקים
 • שיפור התפוצה
 • מופחתת בצקת
 • מופחת מתח שרירים וכאבי ראש
 • מופחת לחץ וחרדה
 • שיפור החמצון של רקמות רכות ושרירים
 • שינה טובה יותר

אמצעי זהירות לעיסוי טרום לידתי?

כמו בכל גישה טיפולית לבריאות הריון , 1945, נשים צריכות לדון בעיסוי עם נותן הטיפול שלהן לפני הלידה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הסיכונים של עיסוי טרום לידתי היא לקבל מידע ולעבוד יחד עם אנשי מקצוע הבקיאים.

חפש מטפל בעיסוי מתאים

חשוב לפנות למטפל בעיסוי טרום לידתי מוסמך. מטפלים מוסמכים קיבלו הכשרה מעבר לסטנדרטים הלאומיים של מטפלים בעיסוי ויודעים לתת מענה לצורכי הריון ועיסוי ספציפיים.

הם מודעים כיצד למקם אותך בבטחה ולמנוע מאמץ ברצועות הרחם. הם מסוגלים גם לחפש תסמינים של קרישי דם ודליות.

נשים שחוו לאחרונה דימומים, התכווצויות שלפני המועד או שיש להם אחד מהתנאים הבאים צריכות לשוחח עם נותן שירותי בריאות לפני שקיבלו עיסוי:

 • הריון בסיכון גבוה
 • יתר לחץ דם הנגרם מההריון (PIH)
 • רעלת הריון
 • עבודה קודמת לפני הקדנציה
 • התנסות בנפיחות קשה, לחץ דם גבוה או כאבי ראש פתאומיים חמורים
 • ילדה לאחרונה

האם עיסוי טרום לידתי בטוח בכל ההריון?

נשים יכולות להתחיל לעסות טיפול בכל נקודה בהיריוןן – במהלך הראשון , השני , או הטרימסטר השלישי . מתקנים רבים יסרבו להציע עיסוי לאישה שנמצאת עדיין בשליש הראשון שלה בגלל הסיכון המוגבר להפלות הקשור ל -12 השבועות הראשונים להריון.

עיסוי טרום לידתי כחלק מהטיפול טרום לידתי

היתרונות של העיסוי יכולים לשפר את הבריאות הכללית לפני הלידה אצל נשים הרות רבות. יחד עם ההנחיות והייעוץ של נותן טיפול טרום לידתי, ניתן לשלב טיפול בעיסוי בטיפול שגרתי טרום לידתי כתוסף בריאות רגשי ופיזי המוצא כמשפר את תוצאות ההיריון ובריאות האם. התייעץ עם המיילדת או הרופא המיילדות שלך לפני שתתחיל בפעילות טיפולית חדשה.

download ebook

מאמר זה פורסם במקור באיגוד ההריון האמריקני וניתן למצוא אותו כאן .


מקורות:

1. Field, T. (1999). נשים בהריון נהנות מטיפול בעיסוי. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynecology, Mar; 20 (1): 31-8.

2. Field, T. (2004). השפעות על עיסוי על נשים בהריון בדיכאון. כתב העת למיילדות וגניקולוגיה פסיכוסומטית, יוני; 25 (2): 115-22.

3. האוול, ג’ולי, NMT, PMT, בריאות טרום לידתי באמצעות עיסוי: לנשים ולתינוקותיהן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email